17 Eylül 1980 yılında doğdum. Yıldız Teknik Üniversitesi Fotoğraf Bölümü, sonrasında Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü’nden mezun oldum. Lise yıllarından beri, alışmış olduğumuz beslenme ve yaşam şeklini sorgulardım. İnsanların mutsuzluğu, sürekli duyduğumuz hastalıkların sebeplerinin ne olduğu, aslında bu kadar bilinmez olmamalıydı. Oldum olası vücudumu dinleyip, onun istemediği hiçbir şeyi yemek istemedim. Bu bilinçle büyürken, bütün hastalıkları aslında bize öğretilen yaşam şekline razı olmakla edindiğimizi farkettim; kendimizi unutup yerken, bilinçsizce tüketirken, yaşadığımız hayatı seçebileceğimizi unutmuşuz.


Oysaki her zaman yeni bir yol var. İnsanlara daha sağlıklı bir yaşam, daha güçlü bir beden için yeme alışkanlıklarını değiştirebileceklerini, yeni bir yol keşfedebileceklerini anlatmak için Hippocrates Health Institute (West Palm Beach, USA)’dan aldığım eğitimle “Sağlık Eğitmeni” oldum. Reiki, Refleksoloji ve İridolojinin yanı sıra ‘Raw Food Chef’ ve ‘Growing Living Food’ ve Svagito Liebermeister’den Aile Dizimi eğitimleri aldım. Psych-K Pro eğitimini tamamladım. Tony Wiseman ile Outlook-Essence-Summit seminerlerine katıldım. Bireysel çalışmalarım dışında; Hillside Fethiye ve Çin Büfe gibi restaurant ve otellere sağlıklı menü oluşturma, juice konularında danışmanlık veriyorum. 


Çocuklarımızın sağlıkla büyüdüğü, insanların mutlu yaşadığı özgür ve gerçek bir dünya vizyonum oldu. Yürümeyi, fotoğrafı, okumayı, pilatesi ve yogayı seviyorum. Öğrendikçe büyüyorum, büyüdükçe öğreniyorum. Önemsiyorum bu hayatta her olup biteni. Gelmişken buraya kadar, en güzelini yaşamalı diyorum, Aşk’la.

Ceyda Tavukçular